معرفی خانه

موقعیت مکانی این خانه در مرکز بافت تاریخی شهرستان و در حاشیه محله تاریخی دلدل و در مجاورت خیابان سپه(سنگفرش) می باشد. پیشینه ساختاین خانه ارزشمند به دوره قاجاریه می رسد، این خانه از نظر ویژگی های معماری یک خانه کاملا ایرانی و شوشتری می باشد، بغیر از تغییرات مختصری که در قبل از انقلاب به منظور ایجاد یک ورودی جدید برای خانه داده شده مابقی هیچ تغییری نداشته. در این خانه ویژگی های خاصی از نظر معماری وجود دارد که در کمتر خانه ای نمونه آن مشاهده می شود، بطور مثال قرارگیری ایوان این خانه در گوشه ضلع جنوبی اتفاقی است است که کمتر شاهد شکل گیری ایوان در این گوشه از خانه بوده ایم .

تزیینات به کار رفته در این اثر نیز در نوع خود بسیار حایز اهمییت و چشم نواز می باشند. عمده تزیینات به کار رفته عبارتند از: خوون چینی ، گچبری ، حجاری و نقوشی که بر روی درها بصورت نقش های چوبی با پنجره های رنگی بسیار زیبا که هر کدام به تنهایی خود دلیل محکمی بر خاص بودن این خانه مجلل می باشند.

این خانه در چهار طبقه ساخته شده است که عبارتند از: شوادان (در عمق هشت متر از سطح) ، شبستان (در عمق دو متر از سطح ) ، همکف و طبقه اول (با ارتفاع حدودا نه متر ) که در فصول مختلف از این فضاها و طبقات استفاده های فراوانی می شده است.

 

 

خانه تاریخی طبیب

  • از زیباترین و منحصر به فرد ترین خانه های موجود در بافت قدیم شوشتر است از ویژگی های خاص این بنا که آن را از دیگر نمونه ها ممتاز می نماید. انواع مختلف و متعدد تزیینات آن از جمله حجاری ، گچبری و آجر کاری است. علاوه بر خوون چینی های زیبای آجری که در بخش های مختلف آن به چشم می خورد ، می توان به دیوارها و پنجره های مشبک آجری اشاره نمود که در اصطلاح به آن فخر و مدین می گویند. در های زیبای چوبی با سردر های زیبا و تزییناتی که همگی با هم متفاوت می باشند .

کاربرد انواع مختلف طاق و قوس ها در این بنا ، ایوان بسیار بزرگ با جهت شمالی و زیر زمین بزرگ و یک تکه آن از دیگر ویژگی های ممتاز آن می باشد . شبستان و شوادان آن بسیار بزرگ و به صورت حجره و دارای تزیینات است که در گذشته تجارتخانه افضل بوده است.

این بنا به عنوان تجارتخانه خاندان افضل و هم منزل مسکونی آنان بوده است.

  • مالک اولیه این عمارت باشکوه حاج نورعلی افضلان بوده که تاریخ ساخت آن به بیش از ۲۰۰ سال تخمین زده شده که ایشان در زمان خود یکی از تجار بزرگ و بنام بوده که از این بنا هم بعنوان خانه و هم بعنوان تجارتخانه استفاده می کرده و البته بنام (حوش گپ) خانه یا حیاط بزرگ مشهور بوده
  • و سپس توسط شخصی بنام حاج عبدالمحمد طبیب شوشتری خریداری شده که به همین نام معروف است و سپس در تاریخ ۴/۴/۱۳۹۳ به شماره ۳۱۰۸۶ جزء آثار فاخر به ثبت ملی میراث فرهنگی می رسد و همزمان کار مرمت آن آغاز شده که هم اکنون
  • این خانه داری ۱۴ اتاق بوده که در حال حاضر ۹ اتاق آن جهت اقامت مرمت و بازسازی شده که همگی به شکل سوئیت و دارای سرویس بهداشتی و حمام بوده
  • که ظرفیت پذیرش ۳۳ نفر را دارا می باشد که همزمان با معماری خاص و متفاوت خود از سایر اتاق ها متمایز می باشد.